NOBLESS RESORT Nádražní 799 262 42 Rožmitál pod Třemšínem
+420 777 229 114
Online rezervace

PĚŠÍ TRASY

http://www.rozmitalptr.cz/hlavni-menu/turistika/turistika-a-cyklistika/
http://icentrum.tremsinsko.cz/informacni-centrum/turistika/pro-pesi/

ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM

http://www.rozmitalptr.cz/

ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEMMěsto leží v široké kotlině obklopené ze všech stran brdskými lesy, 45 km jihovýchodně od Plzně, 80 km jihozápadně od Prahy a 17 km jihozápadně od Příbrami. Ve znaku Rožmitálu je černá hlava kance ve zlatém štítě, převzatá z erbu starobylého panského rodu Buziců, který celé okolí od 12. století ovládal. Město se vyvinulo z osady, založené ve 13. století při raně gotickém hradu, prvně připomínaném v roce 1251 jako majetek Oldřicha z rodu Buziců. Oldřich začal brzy používat přídomek z Rožmitálu, jeho potomci se nazývali Lvové z Rožmitálu a vládli tu nepřetržitě až do poloviny 16. století.

ZÁMEK

Rožmitálský zámekPůvodně blatný hrad nechal po polovině 13. století postavit Oldřich z rodu Buziců. Rožmitálský gotický hrad je chráněn Podzámeckým rybníkem a rybníkem Kuchyňka. Podle pověsti byl hrad obklopen šípkovými keři a to dalo zřejmě podnět ke vzniku názvu Rosenthal, který by později počeštěn na Rožmitál. V 16. století byl hrad prodán Gryspekům z Gryspachu a přestavěn na renesanční zámek. Jeho nejstarší částí je hranolová věž s bránou. Od roku 1623 sloužil jako letní sídlo pražského arcibiskupa. Na nádvoří ohraničeném třemi křídly hlavní budovy stával pivovar, který byl zbořen roku 1975. Ve 20. století zde byly byty a kanceláře Státních lesů. V současné době je zámek pro veřejnost uzavřen.

KOSTEL POVÝŠENÍ SVATÉHO KŘÍŽE

Kostel Povýšení svatého KřížeNejstarší a nejvýznamnější památkou města a jednou z nejstarších v Čechách, je farní kostel Povýšení sv. Kříže, tvoří dominantu Starého Rožmitálu. Díky gotickým portálům z let 1230 – 1240, které byly objeveny při opravách kostela, se předpokládá, že kostel byl postaven v první čtvrtině 13. století.

V tomto kostele působil v letech 1526-27 kronikář Václav Hájek z Libočan. V kostele působil v letech 1788-1875 i skladatel J. J. Ryba, který zde roku 1796 poprvé hrál svou Českou mši vánoční „Hej mistře“. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy. Jedná se o barokní dvoumanuálové varhany, jejichž více než 700 píšťal je soustředěno v krásné pozdně barokní (rokokové) skříni. V letech 1972 až 1978 zde kněžské místo zastával kardinál arcibiskup Miloslav Vlk. Na přilehlém farním hřbitově je hrob J. J. Ryby.

FILIÁLNÍ KOSTEL SV. JANA NEPOMUCKÉHO

Filiální kostel sv. Jana NepomuckéhoPůvodnímu podhradí, dnes náměstí s městskou památkovou zónou dominuje městský kostel sv. Jana Nepomuckého. Původně barokní kaple sv. Jana Nepomuckého byla přestavěna v létech 1904-5 architektem Josefem Fantou v neobarokním slohu. V ochozu na kůru tohoto filiálního kostela se dochovala litinová deska s jedním z Rybových hesel: ”Abys byl lepším, pozoruj denně tvé činy a zkoumej je.” z roku 1852. Varhany pocházejí z roku 1905.

PODBRDSKÉ MUZEUM

http://www.podbrdskemuzeum.cz/

Podbrdské muzeumV Rožmitálu pod Třemšínem bylo v roce 2010 otevřeno nové Podbrdské muzeum s památníkem Jakuba Jana Ryby a České mše vánoční, galerií a expozicí historických automobilů.

Návštěvníci najdou muzeum pod náměstím v areálu bývalého Agrostroje. Expozice je seznámí s historií chudého kraje pod Třemšínem, s tou nejstarší, kdy panství spravovali Lvové z Rožmitála i s dobou, kdy zde vyučoval a tvořil Jakub Jan Ryba. Jsou zde k vidění i originální práce lidové umělecké tvořivosti, chrám sv. Víta ze stébel žitné slámy v měřítku 1:60 a největší sbírka vyřezávaných erbů v Čechách. Součástí muzea je také galerie a soukromá sbírka historických automobilů převážně značky Aero.

TŘEMŠÍN

http://www.municipal.cz/turistika/tremsin.htm

TremšínPravá a nefalšovaná divočina čeká toho, kdo se vydá objevovat dávná tajemství vrchu Třemšína (827 m), jednoho z nejvyšších bodů jižní části Brd poblíž Rožmitálu pod Třemšínem. V okolí Třemšína byl roku 1997 zřízen Přírodní park Třemšín. Rozloha parku je 112 km2. Jde o území s významnými estetickými a přírodními hodnotami. Jeho součástí jsou přírodní rezervace Na Skalách, přírodní památka Třemešný vrch, přírodní památka Hřebenec a přírodní rezervace Getsemanka l a ll.

Dojdete-li na samý vrchol, možná ještě najdete nějaké stopy po gotickém hradu, který zde byl vystavěn začátkem 14. století. Za zmínku stojí také to, že tady ještě mnohem dříve, okolo 10. století, stávala dvě opevněná hradiště. Dnes už tomu tak není, avšak v minulosti se Třemšín stal cílem velkých národních poutí. Na vrcholu stála 18 metrů vysoká rozhledna, která byla postavena v roce 1888. Nynější rozhledna je upravená měřická věž, není z ní ale díky vysokým stromům stejně moc dobrý výhled.

Třemšín - kapleKaple na Třemšíně vystavěna z roku 1771 stojí údajně nad zasypanou studnou. Pod vrcholem u třemšínské boudy nalezneme Gangloffův kříž (stylizované zkřížené bukové větve svázané provazem).

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva

Opište ověřovací kód
captcha