NOBLESS RESORT Nádražní 799 262 42 Rožmitál pod Třemšínem
+420 777 229 114
Online rezervace

DOBŘÍŠ

http://www.zamekdobris.cz/

DobříšV současnosti osmitisícové město Dobříš leží takřka uprostřed zalesněné kopcovité krajiny Brd a Hřebenů asi třicet kilometrů od Rožmitálu. Dobříšsko láká své návštěvníky zajímavými zámeckými i muzejními expozicemi a okolní malebnou krajinou. Dominantou města je zámek, který roku 1630 nechal v renesančním slohu postavit tehdejší majitel panství hrabě z Mansfeldů. Roku 1720 zámek vyhořel a poté byl rekonstruován ve stylu francouzské architektury podle plánů pařížského architekta J. R. Cotte. Součástí zámeckého areálu se stala francouzská zahrada, která je vzácnou ukázkou rokokové architektury. Zahrada navozuje svými květinovými ornamenty a stříhanými ploty atmosféru vídeňského Schönbrunnu.

PAMÁTNÍK KARLA ČAPKA – STARÁ HUŤ U DOBŘÍŠE

http://www.capek-karel-pamatnik.cz/

Památník Karla ČapkaStará Huť se stala od roku 1935 letním sídlem světoznámého spisovatele Karla Čapka a jeho manželky Olgy Scheinpflugové, dvou velikánů české kultury a neochvějných zastánců demokracie a humanismu. V poklidném kraji rybníků, lesů a luk vytvořil Čapek taková díla jako je „Matka“ a nedokončený román „Život a dílo skladatele Foltýna“. Se Strží je spojena i jeho činnost politická, vrcholící snahou o záchranu Československa v roce 1938. Od roku 1998 má ve Strži svoji samostatnou expozici i novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka.

SKANZEN VYSOKÝ CHLUMEC U SEDLČAN

http://www.muzeum-pribram.cz/exhmpb/exmvs/exmvs.html

Skanzen Vysoký Chlumec u SedlčanSkanzen ve Vysokém Chlumci, zařízení záchranného typu, uchovává cenné památky venkovské architektury, které dokládají vývoj lidového domu od poloviny 18. století do počátku 20. století na území Středočeské pahorkatiny ave středním Povltaví. Do přírodního areálu v údolí potoka jsou od roku 1999 postupně přenášeny obytné, hospodářské, technické a drobné sakrální objekty ze středních Čech, ohrožené na původním místě zánikem. Interiérové expozice přibližují způsob bydlení na vesnici na přelomu 19. a 20. Století. Součástí nabídky jsou pravidelné sezonní výstavy s tematikou lidového stavitelství a života ve venkovském prostředí.

ORLICKÁ PŘEHRADA

Orlická přehradaV letech 1954-61 změnilo údolí řeky Vltavy a Otavy zcela svou podobu. Klikatící se Vltava byla totiž přehrazena betonovou gravitační hrází. Orlické jezero dnes vytváří souvislou hladinu v délce přes 60 km, kromě řeky Vltavy je vzduta i hladina Otavy a Lužnice. Přehradní hráz, která svou monumentálností překvapuje i dnes, skrývá ve svém betonovém skeletu vodní elektrárnu. Po Orlické přehradní nádrži je provozována pravidelná lodní doprava, doplout můžete od zámku Orlík k hradu Zvíkov, či si zvolit delší trasu třeba až do Týna nad Vltavou.

ŽĎÁKOVSKÝ MOST

Žďákovský mostPozoruhodnou technickou památkou je Žďákovský most, klenoucí se přes Vltavu jihovýchodně od Orlíku pojmenovaný podle zatopené osady. Vybudován byl v letech 1957-65, klene se 50 m nad hladinou a 110 m nade dnem zatopeného údolí. Ocelovým obloukem o rozpětí 330 m a délkou patří spolu s mostem u Niagarských vodopádů k největším svého druhu na světě.

ZÁMEK ORLÍK NAD VLTAVOU

http://www.schwarzenberg.cz/cs/

zámek Orlík nad VltavouKdysi se zámek spanile tyčil nad klikatící se Vltavou, dnes mu na paty stejně jako Zvíkovu šplíchá Orlické jezero. Zámek byl majetkem několika rodů, posledními majiteli až do dnešních časů se stali Schwarzenbergové. V polovině 19. století bylo průčelí zámku upraveno novogoticky, světlá fasáda tohoto šlechtického sídla činí Orlík nepřehlédnutelným. K zámku patří velký anglický park, který je přístupný veřejnosti. Narazíte zde na vzácné dřeviny i volně pobíhající pávy. Pokud si procházku parkem mírně prodloužíte, dovede Vás pěšina až ke Schwarzenberské hrobce, kde se Vám naskytne neobvyklý pohled na vod Orlíka. Při prohlídce zámku můžete obdivovat historické interiéry s cenným dobovým zařízením a rodovými uměleckými sbírkami. Jedná se o rytířský sál, empírové salony, knihovny, pušková chodba, lovecký sál, kaple a mnoho dalšího.

ZVÍKOV

http://www.hrad-zvikov.eu/

ZvíkovHrad Zvíkov byl zbudován v první polovině 13. století na soutoku řek Otavy s Vltavou, dnes jej však hrdě objímají vody Orlické přehradní nádrže. Hrad sloužil jako reprezentativní sídlo Přemyslovců, Zvíkovem se postupem let pyšnily i rody Rožmberků a Schwarzenbergů. Hlízová věž zvaná Markomanka, patrová arkádová nádvoří čí hradní kaple patří ke skvostům české gotické architektury. Z hradních ochozů je nádherný výhled na vodní hladinu Orlického jezera, kterou sem tam zčeří plachetnice či výletní loď. Bujná zeleň, jež hrad objímá kolem dokola, také vybízí k odpočinku či relaxaci. Při toulkách po zvíkovském podhradí buďte bdělí, protože zvíkovský rarášek nikdy nespí. V letních měsících se na hradě konají pořady Zvíkovského divadelního léta, jehož součástí je pravidelná inscenace pojmenovaná právě podle slavného skřítka.

PÍSEK

http://www.mesto-pisek.cz/

PísekPísek je velice krásné, jihočeské historické město, spojené s působením řady vynikajících osobností našeho národa jako jsou spisovatelé Fráňa Šrámek a Adolf Heyduk či malíř Mikoláš Aleš. Písek má řadu významných kulturně historických památek a tou nejcennější je nejstarší dochovaný český most přes Otavu ze 13. století. Jeho původní název byl Jelení, jako první se totiž po něm prohnal jelen. Nyní nese oficiální název Kamenný, ale sami se v Písku přesvědčíte, že mu místní jednoduše říkají ,,starý most“. Vidět byste však měli Městskou elektrárnu, díky níž už v roce 1887 spatřili písečtí elektrické světlo a je dodnes funkční technickou památkou. Vedle šumícího jezu se seznámíte s historií osvětlování v prostorách, které jakoby právě spustil František Křižík – zakladatel písecké vodní elektrárny. Dále se v Písku nachází hrad a kostel Narození Panny Marie, který je dominantou města a je na něm umístěna hodinová věž. Zdejší kraj detailně poznáte v Prácheňském muzeu.

BLATNÁ

http://www.zamek-blatna.cz/

BlatnáBlatenský vodní hrad má bohatou historii, která se promítá především v gotické a renesanční architektuře. Mezi vlastníky byl i královský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu, který z hradu vybudoval reprezentativní sídlo. Jako vychovatel zde působil vynikající přírodovědec J. E. Purkyně. V 1. Polovině 13. století vybudovali Bavorové ze Strakonic tvrz, ta byla před r. 1400 přestavěna na vodní hrad. V letech 1523-30 přibyl renesanční palác, dílo Benedikta Rejta, čímž se objekt proměnil na pohodlnější zámecké sídlo. To bylo ještě v letech 1850-56 novogoticky upraveno. Nejstarší období zámku připomínají základy románské kaple. Vodní zámek je spojen mostem s anglickým parkem a daňčí oborou. Zvířata zachovávají nesmělý odstup, přesto si je však dokonale prohlédnete. Zámek Blatná se stal díky své malebnosti kulisou pro několik filmů (Např. Bílá paní nebo pohádky Šíleně smutná princezna a Křišťálek meč).

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva

Opište ověřovací kód
captcha